Élő Közvetítések

Tökéletesen ültek a holland kontrák, már a nyolc között jár Van Gaal csapata

ADRIAN DENNIS / AFP
ADRIAN DENNIS / AFP
Lehet, hogy az amerikai válogatottnak nagy tervei voltak, de azokból nem sok mindent tudott megvalósítani a katari világbajnokság nyolcaddöntőjében. A kieséses szakasz első csatáját Hollandia 3-1-re megnyerte, a hős az Inter játékosa, Denzel Dumfries lett, aki két gólpassz után be is talált.

Bár nagyon fogadkozott az amerikai válogatott, és az első percekben Pulisic révén ki is hagyott egy százszázalékos ziccert, nagyon sok esélye nem volt a világbajnokság első, Hollandia elleni nyolcaddöntőjén.

A 10. percben Dumfries passzát Depay bevágta, megadva a meccs alaphangulatát (1-0). Innentől már ülhetett a hollandok előzetes terve, amelynek az volt a lényege, hogy visszahúzódva hagyják az amerikai középső védőt, Reamet építkezni. Nos, a Fulham játékosa bírt valóban a legtöbb labdaérintéssel, de rengeteget hibázott is.

A másik terv is sikerült az első percek zűrzavara után, az Egyesült Államok legjobb futballistáját, Pulisicet ugyanis sikerült úgy kivenni a játékból, hogy alig találkozott a labdával.

A félidő hajrájában Dumfries adott egy asszisztot Blindnek is, így Hollandia kétgólos előnnyel mehetett pihenőre (2-0).

A második félidő elejét ugyan megnyomták az amerikaiak, de Noppert kapus állta a sarat. Aztán a 76. percben ő sem segíthetett, Wright úgy szerzett gólt, hogy lehet, saját maga sem tudja, hogyan perdült a lábáról a labda a kapu jobb oldalába (2-1).

De az amerikai remények öt percig éltek csak, akkor Blind visszaadta a gólpasszt Dumfriesnek, aki beállította a 3-1-es végeredményt.

A hollandok 1974, 1978, 1994, 1998, 2010 és 2014 után hetedszer jutottak vb-n negyeddöntőbe, és pénteken Argentínával csap majd össze az elődöntőért Katarban.

Dec. 3. December 3. 16:00
al-Rajján Halífa Nemzetközi Stadion
Nyolcaddöntő

Memphis Depay 
M. Depay
10
Daley Blind
D. Blind
46

Davy Klaassen
D. Klaassen
46
Teun Koopmeiners
T. Koopmeiners
46
Marten de Roon
M. de Roon
46
Steven Bergwijn
S. Bergwijn
46
Jesus Ferreira
J. Ferreira
46
Gio Reyna
G. Reyna
46
Teun Koopmeiners
T. Koopmeiners
60
Tim Weah
T. Weah
67
Brenden Aaronson
B. Aaronson
67
Weston McKennie
W. McKennie
67
Haji Wright
H. Wright
67
Sergio Dest
S. Dest
75
DeAndre Yedlin
D. Yedlin
75
Haji Wright
H. Wright
76
Denzel Dumfries
D. Dumfries
81
Memphis Depay 
M. Depay
83
Xavi Simons
X. Simons
83
Frenkie de Jong
F. de Jong
87
Antonee Robinson
A. Robinson
92
Jordan Morris
J. Morris
92
Nathan Ake
N. Ake
93
Matthijs de Ligt
M. de Ligt
93
Cody Gakpo
C. Gakpo
93
Wout Weghorst
W. Weghorst
93

3-5-2
4-3-3
Andries Noppert A. Noppert 23
Jurrien Timber J. Timber 2
Virgil van Dijk V. van Dijk 4
Nathan Ake N. Ake 5
Davy Klaassen D. Klaassen 14
Marten de Roon M. de Roon 15
Daley Blind D. Blind 17
Frenkie de Jong F. de Jong 21
Denzel Dumfries D. Dumfries 22
Cody Gakpo C. Gakpo 8
Memphis Depay  M. Depay 10
Matt Turner M. Turner 1
Sergio Dest S. Dest 2
Walker Zimmerman W. Zimmerman 3
Antonee Robinson A. Robinson 5
Tim Ream T. Ream 13
Tyler Adams T. Adams 4
Yunus Musah Y. Musah 6
Weston McKennie W. McKennie 8
Jesus Ferreira J. Ferreira 9
Christian Pulisic C. Pulisic 10
Tim Weah T. Weah 21

Máris ziccer

Ezen a holland védők is meglepődtek: Pulisic került váratlanul ziccerbe, a holland kapus óriásit védett.

Les nem lehetett, Blind beragadt.

Ezért is lehetnek magabiztosak a hollandok

Hollandiának plusz magabiztosságot adhat, hogy a legutóbbi 19 olyan vb-mérkőzésükön, amikor Európán kívüli ellenféllel találkoztak, nem szenvedtek vereséget (13 győzelem, 6 döntetlen). Legutóbb erre 1994-ben volt példa, akkor Brazília verte a negyeddöntőben.

Pulisic vállalta

Az amerikai kezdőcsapatban ott van Cristian Pulisic, aki a hét elején még komolyabb sérüléssel, kismedencei zúzódással bajlódott – Josh Sargent ugyanakkor nem léphet pályára.

Jesus Ferreira első meccsét játssza a vébén, míg Yunus Mensa 20 évesen és 4 naposan a legfiatalabb amerikai, aki valaha pályára lép egyenes kieséeses vb-mérkőzésen az Egyesült Államok színeiben.

Nem akarnak hazamenni az amerikaiak

„Jó lehetőség ez a számunkra, nem megtiszteltetésnek vesszük a nyolcaddöntős szereplést, hiszen megdolgoztunk érte, megérdemeljük, hogy itt legyünk” – jelentette ki Gregg Berhalter amerikai szövetségi kapitány, aki hangsúlyozta, nem akarnak hazautazni a szombati meccs után.

„Innentől már bármi megtörténhet, így a mi feladatunk az, hogy játsszunk egy jó meccset” – fogalmazott.

„Tapasztalataim szerint az olyan összecsapások, amelyeken az Egyesült Államokhoz vagy Ausztráliához hasonló ellenféllel kell játszani, mindig nagyon nehezek. A játékosaik fanatikusak és megharcolnak minden labdáért” – jelentette ki Louis van Gaal, a hollandok mestere.

Veretlenül a csoportkörben

A két csapat egyaránt veretlenül úszta meg a csoportkört. Hollandia 2-0-ra verte Szenegált és Katart, míg Ecuadorral 1-1-es döntetlent ért el – Cody Gakpo mindhárom meccsen betalált.

Az amerikaiak Wales (1-1) és Anglia (0-0) ellen döntetlenre végeztek, majd a sorsdöntő mérkőzésen Christian Pulisic találatával 1-0-ra nyertek Irán ellen.

Hét éve meglepő vereség

A vereség milyen volt?

Nos, hét éve ugyancsak Amszterdamban a Guus Hiddink vezette hazaiak ugyan már 3-1-re is vezettek, de a vendégek az utolsó 20 percben úgy fordították meg 4-3-ra az eredményt, hogy a két cserejátékos közül Daniel Williams (kis védői segítséggel) a 89. percben egyenlített, Bobby Wood pedig egy perc múlva a győztes találatot is megszerezte.

Majdnem hibátlan holland mérleg

A két csapat eddig öt felkészülési mérkőzésen mérte csak össze az erejét. Az első három alkalommal Hollandia gólt sem kapott (1998: 2-0, 2002: 2-0, 2004: 1-0), tizenkét éve Amszterdamban 2-1-re sikerült győzni, a tökéletes mérleget csak a legutóbbi, 2015. június 5-i meccs rontotta el (3-4).

Olvasói sztorik