Élő Közvetítések

Hollandia is elverte Katart, Szenegál is nyolcaddöntőbe jutott

Ryan Pierse / Getty Images
A holland labdarúgó-válogatott nyerte meg a katari labdarúgó-világbajnokság A csoportját, miután a 3. fordulóban 2-0-ra legyőzte a házigazdát – a katari lett minden idők leggyengébb vb-házigazdája. A másik továbbjutó Szenegál, amely Ecuadort verte 2-1-re.

Egy dolog már biztos volt az utolsó csoportkör kezdetén: hogy a házigazda Katar búcsúzik a torna további részétől. És mivel Hollandia volt az utolsó ellenfél, sejthető volt, hogy nulla szerzett ponttal fejezik be a katariak a tornát. Nem is sikerült meglepni az Oranjét, amely Gakpo révén a 26. percben szerzett vezetést (első három vb-meccsének mindegyikén betalált, ez korábban még egy holland játékosnak sem sikerült), majd a szünet után gyorsan meg is duplázta az előnyét. Szereztek egy harmadik gólt is a hollandok, de a támadás közben volt egy kezezés, így azt érvénytelenítették. Hollandia sikerét és csoportelsőségét semmi sem veszélyeztette,

Katar pedig nemcsak a második olyan házigazda, amely nem jut tovább a csoportkörből, de az első, amely pontot sem szerez.

A másik továbbjutó kérdése már sokkal érdekesebb volt, Ecuador és Szenegál is harcban volt érte, előbbi volt kedvezőbb helyzetben, egy döntetlen is elég lett volna a legjobb 16-hoz. Ez érződött is a csapat játékán, nagyon a 0-0-ra hajtott a dél-amerikai válogatott, olyannyira, hogy még akkor sem tudott váltani, amikor Ismalia Sarr a 44. percben kiharcolt és értékesített egy tizenegyest.

Nagyon lassan haladt a második félidő elején, amikor kissé a semmiből, az első szögletét követően kiegyenlített Ecuador. Nem örülhetett sokáig, két percre rá egy szabadrúgás után Szenegál egy szabadrúgást követően egyenlített, Koulibaly elé pattant a labda, ő pedig okosan az elmozduló kapus helyére lőtte vissza azt, ezzel pedig továbbjuttatta Szenegált az egyenes kieséses szakaszba.

A továbbjutást érő gól:

A szenegáli válogatott korábban egyszer, 2002-ben élte túl a csoportkört, akkor a negyeddöntőig ment.

És itt a vége!

Hollandia megnyerte a csoportot, Szenegál a másik nyolcaddöntős.

VEZET SZENEGÁL!

Van ilyen? Most megint a szenegáli válogatott áll továbbjutásra! Elképesztő. Szabadrúgáshoz jurott Szenegál, középre ívelték a labdát, Valenciáról nagyon rossz helyre pattant, Koulibaly pedig közelről a kapuba lőtt.

EGYENLÍT ECUADOR!

Kellett itt fanyalogni, hogy nem pörög Ecuador, itt az egyenlítés! Egy szöglet után Torres csúsztatta meg a labdát, Caicedo pedig közelről bepofozta azt. Óriási lesen lett volna, ha… ha az egyik szenegáli védő nem állt volna lefagyva a gólvonalon.

Gól? Mégsem!

Hollandia sakk-mattra játszott egy akciót, Verghuis góllal fejezte be, de történt egy kezezés a támadás közben, a VAR kihívta a játékvezetőt, aki aztán vissza is vonta a találatot.

Ma már nem dől meg a 0-0-rekord

Eddig a csoportkörben öt gól nélküli döntetlen volt – miközben 2018-ban mindössze egy… És, hogy mi a rekord? Hét, ami már négy vb-n is összejött: 1982, 2006, 2010 és 2014. Mivel a két korai meccsen esett már gól, így maximum csak beállítani lehet ezt a későbbiekben.

Mindennek a leírására persze azért van idő, mert szép csendben csordogálnak most a mérkőzések. Ami meglepő, hogy Ecuador egyelőre teljesen súlytalan, pedig a kiesés szélén a csapat.

Ahogy most állunk

Hogy Hollandia és Szenegál jut tovább. És ha már afrikai csapatok: eddig egyszer fordult elő, hogy két afrikai válogatott is továbblépett volna a nyolcaddöntőbe, 2014-ben Algéria és Nigéria.

Már kettővel megy Hollandia!

Na, valahogy így kell kezdeni egy félidőt. Depay még szétbombázta a kapufát, de a labda a kapu torkában pattogott, De Jong érkezett a legjobb ütemben.

Vége az első félidőknek

Hollandia a várakozásoknak megfelelően vezet, még ha szűken is.

Szenegál gólja azonban rögtön érdekessé tette a meccset Ecuador ellen, mert most már nekik jó az iksz, ám az afrikai csapat próbált biztosra menni még a szünet előtt és tovább támadott. Mit lép a láthatóan a 0-0-ra készülő Ecuador erre?

Tizenegyest kap Szenegál, és megszerzi a vezetést!

De nagy hiba: Hincapié tarolta le Ismalia Sarr-t a tizenhatoson belül, teljesen feleslegesen. Sarr állt oda a labda mögé, nekitotyogott, majd higgadtan az alsóba lőtt. Szenegál áll továbbjutásra!

Mihez kezd Szenegál?

Passzívvá vált az afrikai csapat, ami mondani sem kell, hogy hátul adogató, a támadsait komótosan építgető Ecuadornak kedvez, nekik az egy pont is bőven elég.

Sztár születőben

Cody Gakpo eddig mind a három meccsén gólt szerzett ezen a vébén, ami számára az első. Korábban még egy holland játékos sem volt eredményes az első három világbajnoki mérkőzésén.

Hollandia megszerezte a vezetést

A katari drukkerek a fejüket fogják. Mondani kell, ki szerezte? Azért álljon itt: Gakpo. Megnyílt előtte a katari védelem, felborítani sem tudták, kissé botladozva érkezett meg a tizenhatoshoz, majd kilőtte a bal alsót.

Helyzetjelentés

A hollandok 76-24 arányban birtokolják a labdát Katar ellen, ahogy arra számítani lehetett. 7-1 a kapura lövés és volt már egy nagy helyzetük is, más kérdés, hogy továbbra is vannak gondok a holland támadójátékkal.

Szenegál továbbra is aktívabb Ecuadornál, bár értelemszerűen ez a mérkőzés kiegyenlítettebb. Bár most a legvisszafogottabbak az ecuadoriak.

Szenegál aktívabb Ecuador ellen

Megvolt már a második helyzete az afrikai csapatnak, ráadásul nem is kicsi. Dia kapott remek kiugratást, így teljesen üres helyzetből lőhetett, de eltévesztette a hosszú alsót, a kapusnak közben sem kellett avatkoznia. Pedig ez ziccer volt.

Már megvoltak az első helyzetek

A szenegáliak részéről Gueye célzott az ecuadori kapu mellé, míg a katari-hollandon a hazaiak eltalálták a kaput, al-Hajdosz azonban középre célzott, Noppert így könnyedén védett.

Így néznek ki a kezdőcsapatok:

Ecuador: Galindez – Preciado, Torres, Hincapié, Estupinán – Franco, Gruezo, Caicedo – Plata, Estrada, Valencia

Szenegál: Mendy – Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs – Ciss, I. Gueye, P. Gueye – N’Diaye, Dia, Sarr

Hollandia: Noppert – Timber, Van Dijk, Aké – Dumfries, De Roon, De Jong, Blind – Klaassen – Depay, Gakpo

Katar: Brasham – Miguel, Huhi, Fadlalla – Mohammad, Haidos, Madibo, Hatem, Elamin – Ali, Afif