Élő Közvetítések

Hihetetlen döntőben, tizenegyesekkel verték Messiék Franciaországot

Julian Finney / Getty Images
Az argentin labdarúgó-válogatott nyerte meg a katari világbajnokságot, miután 2-2-es rendes játékidőt, majd a hosszabbításban esett egy-egy gólt követően tizenegyesekkel legyőzte a címvédő Franciaországot. Angel Di María és Lionel Messi vezetésével az argentinok az első félidőben kétgólos előnybe kerültek, de a rendes játékidő hajrájára feltámadó franciak Kylian Mbappé duplájával egyenlítettek. A hosszabbításban Messi majd Mbappé is eredményes volt, a tizenegyeseknél pedig a francia rúgok kétszer is hibáztak, míg az argentinok egyszer sem.

Az emberek azt mondják, hogy Franciaország az esélyes, de mi vagyunk előnyben, mert nálunk játszik minden idők legjobb játékosa

– mondta az argentin válogatott kapusa, Emiliano Martínez a döntőt felvezető sajtótájékoztatóján, és ezzel pontosan be is lőtte, miről szól leginkább a katari világbajnokság aranycsatája.

63 mérkőzés játszottak le korábban, de visszakanyarodtunk oda, ami a vb előtt is meghatározta a vb kapcsán a közbeszédet: vajon Lionel Messi megkoronázza-e eddig is lenyűgöző karrierjét egy világbajnoki arannyal? Argentína pedig az első félidőben nagyon sokat tett azért, hogy igen legyen a válasz a kérdésre.

A franciák esetében arról szóltak a hírek, hogy vírusos megbetegedéssel küzdöttek többen is, sérülések is hátráltatták a csapatot, és a sajtó előszeretettel foglalkozott azzal is, hogy Karim Benzema tulajdonképpen már rég felépült és bevethető lenne, de ellentétbe került a szövetségi kapitánnyal. Hogy ezek közül mi volt hatással a csapat játékára, azt kívülről nehéz megmondani, az mindenesetre tény, hogy a címvédő kapura lövési kísérlet nélkül hozta le az első 45 percet. Közben Angel Di María vezetésével az argentinok kétgólos előnybe kerültek, előbb kiharcolt egy tizenegyest (ki tudja, mire gondolt Ousmane Dembélé, hogy hátulról fellökte), amit Messi értékesített, majd egy kontrát fejezett be a Juventus támadója.

Orbán Viktor és Csányi Sándor is ott volt a mérkőzésen.

Ahhoz képest, hogy Lionel Messi eddig még egyetlen gólt sem szerzett egyenes kieséses vb-meccsen, most a nyolcad-, a negyed- és az elődöntőben, majd a fináléban is betalált.

Bár Deschamps már a 41. percben kettőt cserélt, sem ez, sem a félidő nem segített a francia csapaton, amely továbbra sem jelentett semmilyen veszélyt az argentin kapura. A dél-amerikai sokáig kézben tartották a meccset, de aztán Otamendi szabálytalankodott tizenegyest érően, Mbappé pedig értékesítette a büntetőt. Ezután Messit szerelték le a franciák, aminek a végén Mbappé kapásból szerzett gólt.

97 másodperc telt el a csatár két találata közt.

Jewel SAMAD / AFP

2-2-vel pörgött le a rendes játékidő (Messi lövését még bravúrral védte előtte Lloris), a hosszabbításban pedig a franciák visszább álltak, ami épp elég volt ahhoz, hogy az argentin csapat felálljon a padlóról. A 109. percben jött az újabb gól, Messi szerezte, aki Lloris bravúrja után kotorta be a kipattanót. De még ezzel sem volt vége, egy kezezés miatt befújt tizenegyest Mbappé értékesített, aki így 1966 óta az első játékos, aki egy vb-döntőben triplázott, és a torna gólkirálya is ő lett.

A tizenegyesekre maradt a döntés (ehhez kellett egy nagy bravúr Martíneztől  hosszabbítás végén), amiben Argentína jobb volt, két francia lövő is hibázott (Emiliano Martínez kivédte Coman próbálkozását, Tchouaméni pedig a kapu mellé célzott), Messiék megnyerték a döntőt. A csapatkapitánynak ez volt az utolsó vb-meccse, ezt már korábban bejelentette. Messi már azzal rekordot döntött, hogy pályára lépett (ez volt a 26. vb-meccse), és azzal is, hogy betelált, mert ő lett az első, aki a csoportkörben és az egyenes kieséses szakasz mindegyik mérkőzésén eredményes volt.

Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Ez volt Argentína történetének harmadik világbajnoki sikere. Ennél többször csak Brazília, Németország és Olaszország nyerte meg a vébét. A franciáknak nem sikerült a címvédés, amire 1962-ben, a brazilok révén volt példa legutóbb.

• Enzo Fernándezt választották a torna legjobb fiataljának,
  • Emiliano Martínezt a legjobb kapusnak,
  • Mbappé vitte haza a gólkirályi címet, a legjobb játékosnak járó díjat Messi vehette át.

Négy év múlva az Egyesült Államok, Kanada és Mexikó rendezi a világbajnokságot.

Mit fogott meg Martínez????

Döbbenet! Kolo Muani elé került a labda egy elcsúszó argentin védő mögött, de lapos lövéssel kispárgázta Emiliano Martínez. Oké, erre a meccsre nincsenek szavak.

A meccslabda?

Kolo Muani nem tudott belefejelni a labdába, és maga a beívelés is veszélyesen pattant a kapu irányába. De kimaradt.

Mbappé kiegyenlített!

Mesterhármas egy vb-döntőben? Fogd meg a söröm! Mondhatná Mbappé, de nem iszik alkoholt. Mindenesetre a második büntetőjét is értékesítette, 3-3!

1966-ban Geoff Hurst volt a legutóbbi játékos, aki mesterhármast szerzett a vb-döntőben.

Megint vezet Argentína!

Szépen felépített támadás végén Lautaro Martínez lövését még védte Lloris, de a kipattanót Messi közelről bepofozta. Upamecano mentett volna, de már csak a gólvonal mögül tudta kirúgni a labdát.

Mi maradt ki...

Megint vezetéshez juthatott volna Argentína, Lautaro ugorhatott ki, de Upamecano szorításában mellé lőtt. Lehet, hogy a védő beleért a labdába, de a lényeg, hogy kimaradt a helyzet.

Lautarónak egyből volt egy helyzete

De azzal, hpogy átvette Messi labdáját, pont annyi időt hagyott, hogy Upamecano blokkolni tudott. Ezután még Montielnek volt egy látványos lövése dropból, de azt sikerült fejjel blokkolni.