Élő Közvetítések

Orsic szép gólja döntött, Horvátországé a vb-bronz

Ken Satomi / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP
Harmadszor jutott a legjobb négy közé világbajnokságon, és harmadszor is éremmel zárt a horvát labdarúgó-válogatott, amely a katari bronzmérkőzésen 2-1-re verte Marokkót.

Nyíltsisakos, bátor játékkal kezdett mindkét fél, így kilenc perc után már két gól is született. Előbb egy szép szabadrúgás-variáció végén Perisic középre fejelt labdáját a lendületből érkező Gvardiol 10 méterről, csukafejessel bólintotta a kapu jobb oldalába (1-0).

Két perc sem telt el, jött a válasz, Zijes szabadrúgásában Majer olyan szerencsétlenül fejelt, hogy a labda az ötösre hullott, ott pedig Dari nem hibázott (1-1).

Az első félidő végig lendületes játékot és sok próbálkozást hozott, gólt azonban csak Horvátország szerzett, a 42. percben Orsic szépen tekert balról a kapu bal oldalába úgy, hogy a labda átszállt a marokkói kapus felett és végül a bal kapufáról vágódott a hálóba (2-1).

A szünet után a hátrányban lévő Marokkó megpróbált támadni, de akciói rendre fennakadtak a fegyelmezetten védekező és a támadásokat már nem erőltető horvátokon. A végjátékban Marokkó még megpróbált rohamozni, a ráadásul utolsó pillanataiban En-Nesziri előtt adódott is egyenlítési lehetőség, de 8 méterről a léc fölé fejelt.

Az előző vb-n ezüstérmes Horvátország a hatodik vb-részvétele alkalmával harmadszor végzett dobogón, 1998-ban szintén bronzérmet nyert.

Marokkónak meg kellett elégednie azzal, hogy az afrikai csapatok közül elsőként került négy közé, ott viszont két vereséggel zárt.

A katari torna utolsó meccsére vasárnap kerül sor, a döntőben a címvédő Franciaország ellenfele Argentína lesz.

Három változtatás

A vesztes elődöntőhöz képest Marokkó három helyen változtatott: Attijat Allah, Abdelhamid Szabiri és Bilal el-Kannusz is kezd.

A marokkói kezdőcsapat: Bono – Hakimi, Dari, el-Jamik, Attijat Allah – Amrabat, Szabiri, el-Kannusz – Zijes, en-Nesziri, Bufal.

Dalic érdekes húzása

A horvát szövetségi kapitány, Zlatko Dalic érdekes megoldást választott: a bronzmérkőzésen ugyanis két olyan játékost is pályára küld Josip Sutalo és Josip Stanisic személyében, akik eddig nem szerepeltek még Katarban.

Bekerült még Majer, Livaja és Orsic is, így a legutóbbi kezdőcsapathoz képest Juranovic, Lovren, Sosa, Brozovic és Pasalic csak a kispadon kezd.

A horvátok kezdőcsapata: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Gvardiol, Perisic – Modric, Kovacic – Majer, Kramaric, Orsic – Livaja.

Két meccs, két iksz

A felek eddig kétszer találkoztak egymással: az 1996 decemberében, Casablancában rendezett a II. Hasszán Kupa elődöntőjében 2-2 lett az eredmény, tizenegyesekkel pedig a horvátok nyertek 7-6-ra. A mostani vb csoportkörében pedig 0-0-s döntetlent értek el.

Horvátország nagyon tiszteli Marokkót

A horvát válogatott edzője, Zlatko Dalic hangsúlyozta, hogy a horvátok nagyon tisztelik a ellenfelet.

Marokkó azt tette, amit mi négy évvel ezelőtt. Senki sem számított arra, hogy idáig eljutnak. A csapat megérdemlik, hogy itt legyen. Sokkal nagyobb kihívást jelent számunkra, mint az első meccsen

– utalt a november 23-i, gól nélküli csoportmérkőzésre.

Abdulrahman... ki??

Kicsit felkorbácsolta az indulatokat, hogy a katari labdarúgó-világbajnokságon egy eléggé ismeretlen hazai játékvezető vezeti a bronzmérkőzést. Abdulrahman al-Dzsasszim pályafutása során mindössze egy világbajnoki mérkőzést vezetett, még a csoportkörben a Wales–USA összecsapást.

„Hogy őszinte legyek, a FIFA nagy kockázatot vállal. Nem becsülök le senkit, de remélem, a mérkőzés után nem a játékvezetőről fogunk beszélgetni” – mondta Zlatko Dalic horvát szövetségi kapitány a pénteki sajtótájékoztatón.

„Meglepő” – írta Claus Bo Larsen egykori dán játékvezető a DR Sportennek.

A 35 éves Abdulrahman al-Dzsasszim tíz éve FIFA-játékvezető, korábban vezetett Ázsia Kupa-negyeddöntőt (2019: Kína-Irán), és Arany Kupa-elődöntőt (2019: Haiti-Mexikó). A két segítője Taleb al-Marri és Szaud al-Makaleh lesz.