Élő Közvetítések

Messiék esélyt sem adtak a horvátoknak, Argentína döntőt játszhat a vébén

Kirill KUDRYAVTSEV / AFP
Története során hatodszor jutott be a labdarúgó-világbajnokság fináléjába az argentin válogatott, amely a katari elődöntőben nagyon simán, 3-0-ra legyőzte a legutóbbi ezüstérmes Horvátországot. Julián Álvarez két góllal, Lionel Messi egy góllal és két gólpasszal járult hozzá a sikerhez.

Az első félóra után úgy tűnt, a horvátok kézben tartják a mérkőzést. Az egyik hazai lap még viccelődött is, hogy amíg Zlatko Dalic kapitány nem változtatott a kezdőcsapatán, addig Lionel Scaloni igen, azaz az argentinok igazodtak az ellenfélhez és nem fordítva.

De hiába volt a magabiztos labdatartás, gólt a dél-amerikaiak szereztek: Álvarez kapott nagyszerű labdát, de a kiinduló Livakovicon fennakadt. Lehet azon vitázni, hogy a csatár szaladt bele a kapusba, vagy utóbbi azért kitette a lábát – a játékvezető nem hezitált és azonnal büntetőt ítélt, amit Messi kíméletlenül be is vert a bal felső sarokba (1-0).

A 39. percben videojátékhoz hasonló góllal növelte előnyét Argentína: egy horvát szögletet kontráztak meg a dél-amerikaiak, Álvarez a saját térfeléről indulva képtelen volt elveszíteni a labdát, amely kétszer is visszapattant hozzá a védőkről, így majdnem a gólvonalig gyalogolva növelte az előnyt (2-0).

A második félidőt cserékkel próbálták meg felpörgetni a horvátok, azonban helyzetig sem jutottak el, gólt pedig ismét a Messi-Álvarez kettős hozott össze.

Az argentinok megérdemelten nyertek 3-0-ra, így történetük hatodik vb-döntőjükre készülhetnek: 1978-ban és 1986-ban arany, 1930-ban, 1990-ben és 2014-ben ezüstérmet szereztek.

Na végre!

Na, kellett mondani: Enzo Fernández lövését Livakovic védte.

Eddig halovány

Úgy telt el az első félidő fele, hogy nem volt még kapura lövés.

Egy kis ápolás

Romero és Otamendi is a földre került a fejét fogva, Lovren túlugrotta őket, de az argentinok minden bizonnyal összefejeltek.

Kevés izgalom

Eddig a legnagyobb izgalmat Messi esése és a játékvezető továbbot jelző intése okozta.

Messi utolérte Matthäust

Lionel Messi utolérte a labdarúgó-világbajnokságok történetében eddig egyedüliként éllovas német Lothar Matthäust azzal, hogy a katari torna keddi elődöntőjében pályára lépve immár a 25. vb-mérkőzésén szerepelt.

A legtöbb vb-meccsen szerepelt játékosok:
25: Lothar Matthäus (német, 1982-1998)
25: Lionel Messi (argentin, 2006-2022)
24: Miroslav Klose (német, 2002-2014)
23: Paolo Maldini (olasz, 1990-2002) 23
22. Cristiano Ronaldo (portugál, 2006-2022)

Kezdődik!

A horvátok indították útjára a labdát.

Dalic nem változtatott

Horvát részről Zlatko Dalic szövetségi kapitány nem okozott meglepetést, hiszen ugyanazt a kezdőcsapatot nevezte meg, mint a brazilok elleni negyeddöntőben.

A horvát kezdőcsapat: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa – Brozovic, Kovacic, Modric – Pasalic, Kramaric, Perisic.

Di María kimarad

A Clarín szerint Lionel Scaloni visszatér a 4-4-2-es rendszerhez, azaz a középpályát erősíti meg inkább. Ez azt jelenti, hogy Angel di María a kispadon kezd, a középpályára bekerül Leandro Paredes, míg az eltiltott Marcos Acuna helyén Nicolás Tagliafico játszik.

Az argentin kezdőcsapat: Emiliano Martínez – Nahuel Molina, Cristian Romero, Nicolás Otamendi, Nicolás Tagliafico – Rodrigo De Paul, Enzo Fernández, Leandro Paredes, Alexis Mac Allister – Lionel Messi, Julián Álvarez.

Ezt Michelangelo is lájkolná

A Corriere Dello Sport nem akármilyen borítóval jelent meg: a Sixtus-kápolna híres freskója, a Michelangelo által festett Ádám teremtése új értelmet nyert Diego Maradonával és Lionel Messivel.

Corriere dello Sport

Maradonától Nyizsnyij Novgorodig

Az első összecsapásra 1994 júniusába, Zágrábban került sor, amikor Coco Basile csapata az egyesült államokbeli világbajnokságra készült. A rossz nyelvek szerin a két egykori sevillai csapattárs, Diego Maradona és Davor Suker megállapodtak abban, hogy ez nem lesz élethalálharc. Talán ezért lett az eredmény egy elkerülhetetlen 0-0.

Az 1998-as világbajnokságon a H csoport utolsó körében úgy találkoztak a felek, hogy mindketten megnyerték első két meccsüket Japán és Jamaica ellen. Daniel Passarella szövetségi kapitány egy alternatív kezdőcsapatot küldött pályára, de Argentína így is nyert 1-0-ra a védő Mauricio Pineda góljával.

2006. március elsején a horvátok úgy nyertek 3-2-re Bázelben, hogy a 6. percben már 2-1-re vezettek a vendégek, ám Darijo Srna (52. perc) és Dario Simic (90.) megfordította az eredményt. Lionel Messi ezen a meccsen szerezte első góülját a válogatottban, míg a hazaiaknál ekkor debütált Luka Modric.

2014 novemberében már Gerardo Martino ült az argentin kispadon, csapata pedig a West Ham pályáján 2-1-re győzött.

A legutóbbi, 2018-as vb-csoportmeccsen Ante Rebic, Luka Modric és Ivan Rakitic góljaival 3-0-ra nyertek a horvátok Nyizsnyij Novgorodban – szóval most lenne miért revánsot venni.

Kiegyensúlyozott mérleg

A felek eddig ötször találkoztak, és a mérleg teljesen kiegyensúlyozott: mindkét fél két-két győzelmet jegyez, egy meccs pedig döntetlennel zárult.