Élő Közvetítések

Japán a spanyolokat legyőzve és megelőzve csoportgyőztes, kiestek a németek

James Williamson - AMA/Getty Images
Japán labdarúgó-válogatottja a katari világbajnokság legnagyobb meglepetését okozta azzal, hogy az utolsó fordulóban hátrányból fordítva legyőzte Spanyolországot és megnyerte az E csoportot. A spanyoloké a második hely, míg a németek egy fordulatos találkozón legyőzték Costa Ricát, de csak harmadikok lettek és kiestek. Megvan a vb egyik legnagyobb vitát kiváltó döntése is.

Bár Németország a rosszul sikerült tavalyi Európa-bajnokságot követően szövetségi kapitányt váltott és Hansi Flicket nevezte ki Joachim Löw helyére, a csapat megint nagyon kellemetlen helyzetben találta magát: a 2018-as kiesést követően ezúttal az utolsó helyről várta a zárófordulót a világbajnokságon. Ráadásul egy győzelem sem jelentett biztos továbbjutást, így fél szemmel a japán-spanyol meccset is figyelni kellett.

Korán jött a vezető gól Gnabry fejesével, és mivel közben a spanyolok is előnybe kerültek, így leginkább csak amiatt bosszankodhattak a németek, hogy a bántóan egyoldalú első félidőt követően csak 1-0-s előnyben voltak. A Costa Rica-Németország mérkőzésen egyébként sporttörténelmet is láthattunk, ugyanis először volt női játékvezetője egy férfi vb-meccsnek Stéphanie Frappart személyében.

Alexander Hassenstein/Getty Images

Aztán a fordulás után minden a feje tetejére állt a csoportban.

A japánok ugyanis gyorsan egyenlítettek, majd fordítottak Spanyolország ellen, igaz, Tanaka gólja után videóztak is, mert a játékvezető, Victor Gomes úgy ítélte meg, kintről kanalazták vissza a labdát. A visszajátszás alapján is úgy tűnt, de a VAR végül másképp döntött, és hát tényleg millimétereken múlhatott, hogy a labda nem volt kint teljes terjedelmével – már, ha tényleg nem volt kint. Az biztos, hogy a világ sportsajtója ezzel lesz tele.

A második japán gól előtti passznál a labda helyzete:

Ezután Costa Rica is fordított a németek ellen, így volt az estének olyan időszaka is, amikorJapán és Costa Rica állt továbbjutásra. Németország aztán megrázta magát, lőtt még három gólt, de közben a spanyolok képtelenek voltak kiegyenlíteni, Gonda pedig bravúrokat mutatott be a legvégén. Az ázsiai csapat úgy győzte le a spanyolokat, hogy csak 17,7 százalékban birtokolta a labdát. Ilyenre még nem volt példa korábban.

Így aztán meglepetésre a nyitókörben a németeket is legyőző Japán nyerte meg a csoportot a spanyolok előtt, míg Németország ugyan azonos pontszámmal végzett, mint a spanyol csapat, de rosszabb gólkülönbsége miatt kiesett. Ez a második alkalom, hogy ilyen korán búcsúzik a német válogatott, az első a 2018-as vb volt.

Japán egyébként a harmadik olyan csapat, amely két meccset is meg tudott nyerni úgy egy vébén, hogy a félidőben még hátrányban volt. A másik kettő az 1938-as brazil és az 1970-es német csapat.

Ez lett végül a csoport végeredménye:

1. Japán 3 2 – 1 4-3 6 pont
  2. Spanyolország 3 1 1 1 9-3 4
  3. Németország 3 1 1 1 6-5 4
  4. Costa Rica 3 1 – 2 3-11 3

Japán Horvátországgal, Spanyolország pedig Marokkóval találkozik majd a nyolcaddöntőben.

KEZDÉS!

Na most erre odafigyeltek, nagyjából 2-3 másodperc különbséggel, de mindkét pályán útjára indult a labda.

Futballtörténelem

A Costa Rica-Németország mérkőzést Stéphanie Frappart vezeti, ő az első női játékvezető férfi vb-meccsen. Segítői is nők lesznek: a brazil Neuza Back, valamint a mexikói Karen Díaz Medina.