Napokkal ezelőtt elterjedt a hír, hogy a katari labdarúgó-világbajnokság helyszínén a házigazda által fizetett, nemzeti mezbe öltözött álszurkolók várják a csapatokat. Teszik állítólag ezért, hogy a világ lássa, óriási az érdeklődés a torna iránt.
A katariak kikérték maguknak ezt a vádat, néhány országban azonban annyira meglovagolták a sztorit, hogy nem hagyták lankadni az érdeklődést. Hiába, kell a látogatottság, a kattintás, és persze emiatt elengedhetetlen a műbalhé.
Dániában azonban két portál, a BT Sport és a Mediano is lyukra futott, amikor hamis történeteket közölt egy indiai férfiról, aki állítólag egy dán szurkolói klub szervezője volt Katarban.
A két portál egy Danmarkfansqatar nevű Instagram-profil kapcsán kezdett el nyomozni, és felvette a kapcsolatot a profil mögött álló személlyel, akivel hosszasan levelezett. A kérdezz-felelek angol nyelven zajlott, de miután az illető jelezte, nem az igazi az angoltudása, néhány kérdést még hindi nyelvre is lefordítottak.
Miután a megtévesztő információkból cikkek születtek, Steffen Christensen felfedte magát, és elárulta, hogy ő hozta létre azokat a dán rajongói oldalakat, amelyekkel a Mediano és a BT újságírói kapcsolatba kerültek.
Azt mondta, csak szerette volna bemutatni, hogyan születnek ellenőrizetlen információk alapján cikkek, amelyeket aztán mások ugyanolyan figyelmetlenül átvesznek.
A BT főszerkesztője, Pernille Holböll elnézést kért a tévedésért, és elismerte, a médiát túlságosan is elragadta a katari őrület. A hamisnak bizonyult cikkek miatt a portál helyreigazítást közölt.
„A Mediano számos cikket publikált a világbajnokság úgynevezett álszurkolóiról De most kiderült, hogy az egyik forrás szándékosan megpróbált becsapni több médiát – köztük a bennünket is. Ezt nagyon sajnáljuk. Médiaként mindig kritikusabbnak kell lennünk a forrással szemben, ebből az esetből tanulni kell. Mi is ezt tesszük” – írta a másik portál, amely a következő címmel tett beismerést:
Hamis forrás csalt meg minket.